Thread: Novosti
View Single Post
Old 31-08-2010   #75
hulle
Head coach
 
hulle's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno City
Age: 38
Posts: 9,193
Send a message via MSN to hulle
Default

"Ne želim ulaziti u unutarnje stvari u timu ili savezu, jer za to nemam dovoljno informacija. Ali je jasno da se svi igrači moraju odazvati pozivu selektora. To im daje na važnosti, to znači napredak u njihovoj karijeri. Osim toga, BiH je imala problema i sa povredama a to je onda Sabita Hadžića dovelo u jako tešku situaciju.“ Repeša nam je potvrdio kako je bio iznimno zainteresiran za preuzimanje reprezentacije BiH, te da je bio blizu dogovora.

“I ja i Nihad Imamović smo ozbiljni ljudi i niko od nas ne bi pričao o nečemu a da se ozbiljno ne misli time baviti. Tako je bilo i sa poziovom iz Sarajeva koji sam ozbiljno shvatio“, kaže nam Repeša. „Tada sam bio blizu preuzimanja turskog Efesa i to mi je davalo mogućnost da radim uporedo i kao selektor Bi. Međutim, iako smo postigli dogovor o dolasku u Tursku, cijela je stvar propala i ostao sam u Trevisu. Moj sadašnji klub ne dozvoljava mogućnost rada treneru u nekoj reprezentaciji, tako da sam se Imamoviću morao zahvaliti. Ali ko zna, možda se nekada stvari poklope pa dođem raditi u Sarajevu.“

NENAD MARKOVIĆ, HEROJ ULICE

„Igrače danas BiH ne zanima, važni su im samo ugovori“

Dok su za BiH igrali košarkaši školovani u prijeratnim pogonima Bosne, poput Samira Avdića, Nenada Markovića, Seje Bukve, Dževada Alihodžića i ostalih, reprezentacija je bila redovit učesnik Evropskih prvenstava. Ti su momci sami, bez ikakve infrastrukture i uslova, zahvaljujući svojoj kvaliteti i naučenom u Bosninoj školi, izgradili svoje karijere i srcem igrali za ovu zemlju.


"Mene najviše boli što se danas nas ništa ne pita u košarci“, kaže Nenad Marković. „Ne tražimo mi fotelje i dužnost, ali je nevjerovatno da niko ne želi kontakte, savjete, pomoć ili veze koje imamo po svijetu. Mi smo tada spavali u bijednim hotelima, putovali raspadnutim autobusima po 15 sati da bi igrali za svoju zemlju. I nije nas bilo briga ima li para ili ne. Danas igrači u reprezentaciji samo o tome pričaju, važno im je kakav im je ugovor, šta voze, kakve nekretnine ko kupuje. Na teren se izađe da se 'odradi' utakmica. Dodajte tome nesposobnost rukovodećih struktura i jasno je zašto imamo to što imamo danas."

U vrijeme dok je Nenad Marković bio idol nacije iza rezultata je skrivana nesposobnost ljudi koji su vodili Košarkaški savez. Kada je ta generacija sišla sa scene, postalo je jasno da nemamo nasljednika, da nije napravljena infrastruktura, nisu stvoreni uslovi za rad, da nemamo trenera niti vizije kako raditi u budućnosti. I za to niko ne odgovara. Smjenjuju se selektori a reprezentacija i najveći klub u zemlji postali su mjesto na kojem isluženi, uglavnom srbijanski košarkaši, potpisuju ugovore karijere zahvaljujući poslovnom uticaju menadžera koji je ne tako davno uveseljavao ovdašnju javnost frapantnom sposobnošću da devet najvažnijih ispita na Fakultetu za sport položi za svega trinaest dana.

(Nedim Hasić, Slobodna Bosna)
__________________
Rolando Jorge Pires da Fonseca
hulle is offline   Reply With Quote