View Single Post
Old 25-08-2012   #8
SiamoNoi
Primavera
 
SiamoNoi's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zagreb
Age: 31
Posts: 331
Default

Formacija







Krenuo sam ovo pisati s mišlju da napišem jedan poduži tekst o tome kako bi Inter mogao formacijski i taktički izgledati ove sezone,ali na kraju sam odustao što zbog nedostatka vremena što zbog nedostatka još nekih informacija (Recimo nedostatak pravih službenih utakmica pod Stramom.Znam mogao sam uzeti neke utakmice od prošle sezone da bi dočarao na koji način Strama misli igrati,ali tada su ipak bili neki drugi igrači na terenu,a ovaj današnji sastav je prilično izmijenjen) koje su mi bile potrebne da bi mogao sve to dobro izanalizirati.
Zbog toga krećem s najjednostavnijim predstavljanjem moguće formacije.

Kao što sam već ranije napisao Strama će ove sezone koristit 4-2-3-1 i 4-3-2-1/4-3-3 formaciju s kojom je u Primaveri Intera osvojio neslužbenu LP za juniore.


4-2-3-1


Quote:
Postoje rasprave o tome tko je prvi upotrijebio 4-2-3-1 formaciju koja je postala popularna u cijeloj Europi u 2000-tim. Svoj razvoj započela je sredinom 90-ih, a neki ukazuju na Manchester United iz 1994. kao preteču te Arsenal Arsenea Wengera i Real Madrid Johna Toshacka.

Težina u opisivanju tih oblika dolazi iz činjenice da su svi učinkovito pretvarali 4-4-2 sa držanjem veznih igrača, krila i napadača koji su se ubacivali u prazan prostor. To je bila formacija koja je postajala 4-2-3-1 kada je igra razvijena, dok je Rafael Benitez (Valencia 2001-2004) postavio linije sa četiri trake i trojicu iza usamljenog napadača.

Ključna razlika je bio igrač odmah iza napadača - dok su navedene strane koristile Erica Cantonu, Dennisa Bergkampa i Raula, Benitez je koristio Pabla Aimara, zagonetnog ''novog Maradonu'' koji je bio bez sumnje radije polušpica nego povučeni napadač.



Neko moje mišljenje je da je ključan igrač u ovoj formaciji Guarin jer on drži i povezuje i napad i obranu-box-to-box midfielder,dok je Cambiassova glavna pa i jedina zadaća presijecati kontre i oduzimati protivniku loptu.U fazi obrane Guarin ima jednaku zadaću kao Esteban,ali njegovo je i da loptu proslijedi prema Sneijderu ili prema krilima,u kontru.U fazi napada je on često taj višak jer dolazi naprijed iz drugog plana i stvara dodatnu opciju za odigrati (za to vrijeme Cambiasso pokriva njegov prostor u sredini i jedan od bekova,koji su kod nas oba ofenzivno orijentirani,ostaje iza).

Problem ove formacije je taj manjak igrača u sredini.Često će se dešavati da će protivnik imati trojicu u sredini dok će kod nas to biti samo Guarin i Cambiasso i tu je još bitnija uloga Guarina da to sve pokuša uravnotežiti jer on to svojom pokretljivošću sigurno može.Također će protiv protivnika sa trojicom u sredini biti važna i od velike pomoći Sneijderova defenzivna organiziranost.

Drugi problem koji vidim je taj što će bekovi kada krenu u napad ostavljati previše prostora iza svojih leđa i tu je ključno da vezni igrači budu pokretljivi i to dobro zatvore.

Bekovi su važan dio momčadi jer moraju biti fizički mocni da izdrže cijelu utakmicu jurcajući gore-dolje uz aut liniju,što Zanetti i Pereira sigurno jesu.Uz to mislim da su oboje dosta dobri u defenzivnim zadaćama,Zanetti sigurno,a vidjet ćemo kakav će se Alvaro pokazati.

Mozak ekipe je naravno Wesley Sneijder,kada je raspoložen i što je još važnije zdrav,sigurno jedan od najboljih playmakera svijeta.Na njemu je da razigra na krilo ili naprijed za Milita.

Na krilima su Coutinho i Palacio.Prvi odličan tehničar,ima sve predispozicije da postani jedan od najboljih igrača na svijetu.Slabija strana mu je završnica (šut) i na tome bi trebao poraditi.S druge strane je Rodrigo Palacio,on nema problema sa završnicom što je pokazao na pripremama.

U vrhu napada je Milito.Od njega se traže golovi,ali i asistencije suigračima koji se priključuju iz drugoga plana i onima koji ulaze s krila.






U fazi obrane,kada protivnik uzme loptu formacija bi trebala prelaziti u klasičnih 4-4-2 tako što će se Palacio i Coutinho/Sneijder povući dublje i u sredini zajedno sa Guarinom i Cambiassom tvoriti blok od 4 igrača.


U dosadašnje 3 službene utakmice Strama se nije odlučivao da ovom formacijom krene od 1.min. nego ju je postavljao tokom igre.U Splitu smo prešli na 4-2-3-1 ulaskom Coutinha u drugom dijelu,dok smo se na Meazzi prebacili nakon primljenog gola iz penala.Sigurno je da ćemo dosta utakmica odigrati ovom formacijom koju mnogi navijači više simpatiziraju od one 4-3-2-1,ali sve ovisi o kadru kojim se raspolaže za utakmicu i trenutnom protivniku.





Napomena:išao sam s pretpostavkom da će Maicon otići iz kluba,pa ga nisam uzimao u obzir,a ostatak igrača sam posložio u po meni idealnu postavu u ovoj formaciji.

Komentari i vaša razmišljanja poželjni!
__________________
Ci sono sempre stato, in qualsiasi situazione, sono stato lì a sostenerla fino alla fine, con il cuore, la mente, con la voglia di dimostrare a tutti che non siamo morti!



Last edited by SiamoNoi; 25-08-2012 at 23:49.
SiamoNoi is offline   Reply With Quote