Beneamata - Inter Milan Forum
Sportske novosti

Go Back   Beneamata.com > FC Internazionale Milano > Igrači i uprava > Bivši

Bivši Bivši fudbaleri i uposlenici Intera

Reply  
Thread Tools Display Modes
Old 10-01-2014   #46
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Zakašnjela reakcija? "Drugo poluvrijeme je bilo dobro, morao sam prvo vidjeti naznake utakmice i probati neke igrače. Zbog toga smo platili u prvom poluvremenu."

Daleko od Juventusa? "Kakve veze ima Juve? Od prvog dana je jasno da se ove godine moraju uraditi mnoge stvari i mnoge već idu na bolje."

Ubijediti Interiste? "Ne moram ja nikog ubjeđivati"

Prodaja Guarina? "Kada se misli na prodaju Guarina onda shvatate kakve trenutke doživljava Inter. Osam je igrača kojima ističe ugovor, tu je podmlađivanje ekipe, zato su i doveli mene koji sam već to napravio u Napoliju."

Zadovoljni Evropa ligom? "Ne postavljamo limite, na kraju sezone ćemo prosuđivati. Tako sam govorio i u Napoliju."

Penal? "Ovo je već postala smijurija. Niko neće moći reći da se žalim jer više ne ulazim u te rasprave. Završena je igra u kojoj se Mazzarri žali, ok ?"

Napadači? Botta dovoljan? "Očigledno je da želim 11 vrhunskih igrača, ako govorim neke stvari onda je to zato što vrijeme tako nalaže. Međutim ako ćemo jasno, a ekipa je uvijek bila jasna i zato imam njihovo povjerenje da podignem ovaj Inter."
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2014   #47
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2014   #48
Quaresma#7
Assistant coach
 
Quaresma#7's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Ljubljana, Slovenija
Posts: 7,258
Default

Ja jos uvek placem za Benitezom. On bi bio pored Simeoneja savrsen trener za nas posle ove sezone kad bi svi starci otisli.
__________________

Quaresma#7 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2014   #49
emperor
Reserve
 
emperor's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Vitez, BiH
Age: 34
Posts: 814
Default

Badnitez

Ma samo Simeone. Ako je on nedostupan zasto ne Montela?
emperor is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2014   #50
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Počela šprdancija sa Mačkom, kažu da je spreman promjeniti formaciju u znatno ofanzivniju (sa dva ofanzivna iza napadača) :
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2014   #51
Quaresma#7
Assistant coach
 
Quaresma#7's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Ljubljana, Slovenija
Posts: 7,258
Default

Dugo je trebao da skonta da ovako više ne ide napred.
__________________

Quaresma#7 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-2014   #52
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Moratti tada otkriva:"Ja sam upoznao Mazzaria u jednom sunčanom jutru,a već se činilo kao dobar početak za veliku odgovornost, koju sam mu želio povjeriti." Konačno, tu je posebna hvala za ovaj susret:" Mislim da sam bio sretan u odabiru i moram zahvaliti Marco Branci, jer je on inzistirao na tome. "

__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 29-01-2014   #53
emperor
Reserve
 
emperor's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Vitez, BiH
Age: 34
Posts: 814
Default

Agent MBayea:

Good morning, Mr. Accardi , apparently looks all done : Hernanes in Milan and Rome side Lazio Mbaye ?

" I'd be very careful to say that it is all done. There are still a lot of interest in the middle, but tomorrow I should meet Tare a meeting does not mean end of the bargain "


Can you explain what are the interests that are in between?

"If the Lazio recognize the value of the player, for us there will be no problem in moving to Rome. But at the moment are not very confident and optimistic , as it is the most people."


Mbaye was part of the Inter youth project but is sold outright . How so?

" I believe that Mazzarri is a technical inappropriate for Inter. Nerazzurri are likely to burn with him much of the value of its young people . Thohir had arrived with other intentions, but obviously not feasible due to the presence of the engineer ."


Are you saying that Mazzarri is not a good coach ?

"I think the engineers are good at others, a good coach always knows where to play for their players. I bring the example of Belfodil . According to you, today, anyone can evaluate it ? Nobody can and that's because Mazzarri has never been in able to find him a role "


The explosion and evaluation of Mbaye lead to say, however, that the youth of Inter works great. Do not you think ?

" Absolutely. The youth sector is the envy of Inter at the best clubs in Europe , estraneamente competent people working there and it is for this reason that I was in the shoes of leaders Inter, I fear that at any moment they leave. it gets frustrating in the long run : works well to bring young people important to your club and then you see them flourish elsewhere. short, it is beautiful. "


At this time also Ranocchia and Guarin are having difficulty Inter, is not only a question of youth ...

"And I would add Kovacic . According to you are all incompetent ones who are now taking an interest in these players ? The problem is always the technical guide . Players in England so would make the fortune of many clubs . Refer a talent like Kovacic wasted in this way not it is good for football lovers . "

Mazzarri OUT!!!
emperor is offline   Reply With Quote
Old 29-01-2014   #54
Biscione
First team
 
Biscione's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zavidovići
Age: 32
Posts: 2,776
Default

Mazzari nam je najveća kočnica. Nije mi jasno pa on je relativno mlad trener (50-ak godina) a tako je zastario, ovo novi mladi treneri sa novim idejama i modernom vizijom fudbala su budućnost a ovaki kao Mazzari će potpuno propasti. Žao mi Strame, povrede mu sjebale sve a mogli smo imati dobrog mladog trenera ali ne, Moratti nije imao strpljenja s njime ali zato imaju strpljenja sa ovim Mazzairom koji je do sada najgori. Nije mi jasno kako ga (Mazzarija) nije stid ne pobijedit Cataniu na svom, pa kakva god nam je ekipa dovoljno je dobra da podere malu Cataniu. Nema nikakvih izgovora, Mazzari je najslabija karika i mora napustiti igru.
__________________
"It'll be born here and it'll always be a team of great talent. On this splendid night, its colors will be given, the black and blue with a golden background of stars. It'll be called Internazionale, because we are brothers of the world."
Biscione is offline   Reply With Quote
Old 29-01-2014   #55
Quaresma#7
Assistant coach
 
Quaresma#7's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Ljubljana, Slovenija
Posts: 7,258
Default

Svidja mi se kod Thohira sto kupuja vecafirmisane igrace.... Njega ne zanimaju polovjaci poput kuza, mudija, schelotta, rocchija, koje bi nam doveo Branca. On odmah na hernanesa, nanija, ambrosio (slabiji od pereire i jonnija nemore biti).
__________________

Quaresma#7 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-2014   #56
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Q, malo off-topic si otišao, ali kad smo već kod afirmisanih, koga je doveo od navedenih osim D'Ambrosia? Samo špekulacije.
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2014   #57
Quaresma#7
Assistant coach
 
Quaresma#7's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Ljubljana, Slovenija
Posts: 7,258
Default

Istina jesu spekulacije ali se i dosta pise o njima i jako smo blizu njima. Sa Brancom smo samo citali o Silvestreju, Mudingayiu, Kuzu... I slicnim tarabama. Sa igracima koji imaju ime u svetu nismo ni zalazili u pregovore kao sad sto idemo, nego su samo mediji izmisljali kao za Radju, Lucasa, Lavezzija... Itd.
__________________

Quaresma#7 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2014   #58
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

SKY : Mazzarri rizikuje otkaz , iduća dva meča su presudna !

Želje novog vlasnika Intera , Thohira su Diego Simeone ili Prandelli !
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2014   #59
emperor
Reserve
 
emperor's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Vitez, BiH
Age: 34
Posts: 814
Default

Prandelli moze poslije SP tek. Nije los trener, dapace ima stila, ali koliko se sjecam i on je znao odigrati sa 3 pozadi sada sa Italijom, zbog toga me odmah jeza hvata
Simeone ce doci mozda za 7-8 godina ako budemo licili i priblizno na ekipu kakvu on ima sad na raspolaganju
emperor is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2014   #60
Sile87
First team
 
Sile87's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Helsingborg,Sverige
Posts: 2,718
Default

Ma pobedicemo nekako Sasuolo kod kuce i rece evo pobedili smo i na pravom smo putu,a onda gostovamje Fiorentini...
Sile87 is offline   Reply With Quote
Reply

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

All times are GMT +2. The time now is 23:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.
Copyright © 2009-2022 Beneamata.com
Football news Football transfer news Real Madrid news Chelsea FC news Inter Milan news Mario Balotelli Davide Santon Edin Dzeko Gonzalo Higuain Andrea Ranocchia
Bayern Munchen news Liverpool FC news FC Barcelona news Gareth Bale Manchester United news Yaya Toure Arsenal FC news Radamel Falcao Philippe Coutinho Mateo Kovacic