Beneamata - Inter Milan Forum
Sportske novosti

Go Back   Beneamata.com > FC Internazionale Milano > Igrači i uprava > Bivši

Bivši Bivši fudbaleri i uposlenici Intera

Reply  
Thread Tools Display Modes
Old 30-04-2014   #2461
Biscione
First team
 
Biscione's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zavidovići
Age: 32
Posts: 2,776
Default

Ja sam oduvijek navijao za Atletico u Španiji, a ovu utakmicu s Čelzijem sam strastvenije navijao negu ijedbu utakmicu Intera ove sezone još od one prve s Jubetom. Sve čestitke Simeoneu, možda čak i najbolji trener na svijetu.
__________________
"It'll be born here and it'll always be a team of great talent. On this splendid night, its colors will be given, the black and blue with a golden background of stars. It'll be called Internazionale, because we are brothers of the world."
Biscione is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2014   #2462
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default



---------- Post added at 15:19 ---------- Previous post was at 14:26 ----------

Nakon Chelseajeva 1-3 poraza u uzvratnoj utakmici polufinala Lige prvaka od Atletico Madrida Mourinho je postao prvi trener koji je u četiri uzastopne sezone uspio završiti svoj put u polufinalu. Nijedan nogometni stručnjak dosada nije četiri uzastopna puta zapinjao u poluzavršnici.

Prethodno ovom polufinalu s Chelseajem Mourinho je nastupio u tri uzastopna s Real Madridom, dok je u sezoni 2009/2010 osvojio Ligu prvaka s talijanskim Interom.

To je to bre! Forza Inter!
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2014   #2463
Biscione
First team
 
Biscione's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zavidovići
Age: 32
Posts: 2,776
Default

Dobra slika gore . To je to, dok drugi treneri (Ancelotti, Rodgers) ne mogu pobijedit i onda pljuju po Mourinhu i traže neke bijedne izgovore na račun njegove igre, pa jbt čemu služi taktika nego za to. A s druge strane Simeone uopće nije gubio vrijeme na traženje eventualnih alibija, kada su ga prije utakmice pitali šta će ako Jose opet "parkira bus", on samo reče da nema ništa protiv toga jer svako pametan igra onako kako misli da će ostvariti najbolji rezultata, čovjek se prihvatio posla i lagano razmontirao taj bus. Svaka mu čast, em što je dobar trener em je pravi sportista a ne kmečalica ko drugi koji ne znaju prihvatit poraz. Ne bi mi bilo sretnijeg dana nego da ga vidim na klupi Intera.
__________________
"It'll be born here and it'll always be a team of great talent. On this splendid night, its colors will be given, the black and blue with a golden background of stars. It'll be called Internazionale, because we are brothers of the world."
Biscione is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2014   #2464
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Mou je našao alibi, kao Chelsea ih je uništio prvo, penal je uništio igru.. -_-
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2014   #2465
Moca93
Team star
 
Moca93's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Crepaja...Srbija....
Age: 30
Posts: 4,013
Send a message via MSN to Moca93
Default

penal je njih unistio i igru....nije rekao da je sudija pogresio i da je celsi ostecen.
__________________

GRAZIE
JOSE!

кој не скокне ова ale ale Горан !!!!!
Moca93 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2014   #2466
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Zašto bi penal uništio igru? Mogao je reči, uništili su nas, i zaslužili pobjedu.
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2014   #2467
Moca93
Team star
 
Moca93's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Crepaja...Srbija....
Age: 30
Posts: 4,013
Send a message via MSN to Moca93
Default

unistio je celsijevu igru,njih...Idi analiziraj bolje nego knjigu il nesto,ne svaku njegovu recenicu trazeci negativan kontekst.
__________________

GRAZIE
JOSE!

кој не скокне ова ale ale Горан !!!!!
Moca93 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2014   #2468
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Reci da nisam u pravu . Smiri se, promjeni avatar .
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2014   #2469
Sile87
First team
 
Sile87's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Helsingborg,Sverige
Posts: 2,718
Default

“I want to play at the San Siro against Inter in the next Champions League,” José Mourinho said to La Gazzetta dello Sport. And the opportunity is tempting, because it is the eve of Inter-Dnipro in Kiev. When you say “Kiev” you think back to the match that turned the season for Inter in the Champions 2009-2010. It was November 4, 2009, Inter was down 0-1 after a goal from Shevchenko and virtually eliminated. “I’ll never forget those sad faces during the interval. I then kicked everything in front of me and I said that, after the defeat, I wouldn’t want to see crying children. I screamed: ‘If it must happen, I want you to lose after having given everything. I want courage and not whining’. Then we talked about tactics and we got ready to play first with three and then two defenders. I remember their faces when I explained how to play with two defenders. I thought: ‘This is… crazy’. It was a tough group. We were coming from three ties: one at San Siro against Barcelona, one in Kazan, another in Milan with Dinamo. We were 4th and in the end, in Kiev, we needed to score not one, but two goals in order not to be eliminated. Incredible.”

Then there were goals from Milito and Sneijder in the final which turned, not only that game (played at the Dinamo stadium Lobanovski and not like today at NSK Olympiski), but the whole world for Inter. “That match where we threw everything on the pitch and all the points marked the turning point of our season, not only for the qualification. If the same thing can happen to Mazzarri’s team after the 7-0 against Sassuolo played in unscrupulously? I did not see the match, but 7 goals are a lot. From crazy results like this comes an incredible motivation and confidence. I’m hoping for a strong and successful Inter.”


Posle Sasuola,pobeda u Kijevu bila bi od velikog znacaja.Nadam se istom kao i Jose,a to je tekma protiv Celzija sledece godine na Meaci.
Sile87 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2014   #2470
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Dakle ne planira se vratiti dogodine xD.
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2014   #2471
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Mourinho:"Ugovorio sam sastanak sa Balotellijem na kojem se on nije pojavio, kad sam ga nazvao i pitao gde je rekao mi je da je u Monzi da gleda F1, rekao je da mene viđa svaki dan, a da je F1 jednom godišnje u Italiji, i da sastanak možemo održati i sutra..."
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2014   #2472
Biscione
First team
 
Biscione's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zavidovići
Age: 32
Posts: 2,776
Default

Koji car
__________________
"It'll be born here and it'll always be a team of great talent. On this splendid night, its colors will be given, the black and blue with a golden background of stars. It'll be called Internazionale, because we are brothers of the world."
Biscione is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2015   #2473
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

"Moj prvi Scudetto u Interu nismo osvojili na terenu već u Sportskom centru Angelo Moratti. Bila je subota i Milan nam je bio za petama, ali te je večeri izgubio od Udinesea i postali smo prvaci. Falilo je 3 kola do kraja i mi smo trebali igrati sljedeći dan protiv Siene.
U centru je odmah eksplodiralo slavlje, čitava ekipa me pitala da odemo slaviti na Piazzu Duomo zajedno s navijačima. Ja sam pomislio: ako odemo nećemo ići spavati prije 3-4 ujutro, te ćemo istrčati na teren umorni i pospani, a serija uzastopnih pobjeda će se prekinuti. Ne, ne možemo to učiniti: "Svi u krevet", viknuo sam. Kada sam već bio u svojoj sobi spreman da legnem na vrata kuca Julio Cesar. Njegov je bio urlik boli, plakao je kao dijete: "Mister, moramo ići na Piazza Duomo, čekaju nas tisuće ljudi. Ako ne odemo, ti u svom životu nećeš nikad više ništa osvojiti". Riječi koje su djelovale kao urok. Pomislio sam: "Sj**** sam". Nisam praznovjeran, ali one su me riječi pokolebale. Dobro. Idemo svi: i tako je bilo. Kada su nas navijači otkrili poludjeli su.
Vratili smo se u Appiano oko 3 ujutro i poslijepodne su igrači bili fantastični, dali su sve kako bi ostali neporaženi i kako ne bi dopustili protivniku da kaže da je pobijedio friškog prvaka Italije. Ta sjećanja mi, ponavljam, donose veliku nostalgiju. Veselim se pobjedama Intera i patim kada Inter gubi ili biva zaustavljen, kao u ovim posljednjim tjednima... Između ostalog, jedini put u životu kada sam pobijedio na penale bilo je u talijanskom Superkupu kojeg smo osvojili protiv Rome, prvi od mojih titula u crno-plavom. Jer kada penali odlučuju pobjednika me hvata panika. Tako uvijek gubim, uključujući i dva finala Champions league. Samo Inter mi je poklonio i tu radost."
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2015   #2474
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

"Bili smo na konopcima. Ostalo je tri kola do kraja, devet bodova u igri, ništa nije zavisilo od nas. Ako Roma dobije sve tri utakmice izgubićemo titulu", priseća se Murinjo.
Prethodno je Roma slavila na "Olimpiku" protiv Intera krajem marta i preuzela čelnu poziciju. "Vučica" je dobila i gradski derbi protiv Lacija i izgledalo je da je titula blizu, tri kola pre kraja.
"A onda je Pacini rešio trku. On je moj omiljeni igrač, bio i ostao. To je moja najdraža titula u nacionalnim šampionatima, jedina koju sam osvojio poslednjeg dana sezone, odnosno u poslednjem kolu", dodaje Murinjo.


__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2015   #2475
mourinho
Substitute
 
mourinho's Avatar
 

Join Date: Jul 2009
Location: BiH
Posts: 1,297
Default

Kao što će sjebat i Real, debeli tukac...

Mourinho: ‘Benitez destroyed my Inter’

Jose Mourinho claims Rafa Benitez ‘destroyed’ his treble-winning Inter side after taking over from the Portuguese Coach.

The Chelsea manager guided the Nerazzurri to the Scudetto, the Coppa Italia and the Champions League in 2009-10, before leaving to take over at Real Madrid.

He was replaced by Benitez, but the Spanish tactician struggled at San Siro, and was replaced mid-way through the season.

Hitting back at comments from the new Real Madrid Coach’s wife that he was always ‘tidying up’ the ‘mess’ left by the former Porto man, Mourinho was typically forthright.

“The lady is a bit confused,” the 52-year-old said after a friendly win over Barcelona.

“Her husband went to Chelsea to replace Roberto Di Matteo and he went to Real Madrid and replaced Carlo Ancelotti.

“The only club where her husband replaced me was at Inter, where in six months he destroyed the best team in Europe at the time.

“If she takes care of her husband's diet, she will not have any time to talk about me.”
__________________
"I would have loved to have been a fly on the wall at that moment when [Javier] Zanetti lifted the Champions League so I could have enjoyed the spectacle at his [Ibrahomovic's] house."
Gianluca Pagliuca
mourinho is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

All times are GMT +2. The time now is 21:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.
Copyright © 2009-2022 Beneamata.com
Football news Football transfer news Real Madrid news Chelsea FC news Inter Milan news Mario Balotelli Davide Santon Edin Dzeko Gonzalo Higuain Andrea Ranocchia
Bayern Munchen news Liverpool FC news FC Barcelona news Gareth Bale Manchester United news Yaya Toure Arsenal FC news Radamel Falcao Philippe Coutinho Mateo Kovacic