View Single Post
Old 11-09-2012   #23
SiamoNoi
Primavera
 
SiamoNoi's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zagreb
Age: 31
Posts: 331
Default

Formacija



4-3-2-1






Nakon predstavljanja 4-2-3-1 slijedi predstavljanje još jedne Stramine formacije za sezonu 2012./2013.,4-3-2-1/4-3-1-2/4-3-3,formacija koja se često naziva i "christmas tree".

Problem 4-2-3-1 je bio manjak igrača u sredini pa tu postoji opasnost da nam protivnik,koji igra usko i sa 3 centralna vezna,oduzme posjed.Isto tako se pojavljuje problem u defenzivi gdje bi krila morala raditi i nazad i zatvarati rupe ofenzivnih bekova koji naši centralni vezni nisu u mogućnost zatvoriti zbog tog manjka igrača u sredini ( i tu je bitna ona Snaijderova defenzivna angažiranost o kojoj sam prošli put pisao).

U 4-3-2-1 dobivamo dobar balans između obrane,veze i napada i sredina više nije problem jer je dobro pokrivena sa 3 centralna vezna igrača (što sada nama omogućava bolji posjed lopte i mislim da je to jedan od razloga zašto Strama forsira ovu formaciju-prosječan posjed lopte ove sezone nam je 55%).

Problem se javlja u fazi napada zato što je formacija "preuska" da probije obranu (pogotovo kada se igra protiv bunkera).Zbog toga su ubacivanja bekova naprijed i širenje igre (ključno kretanje i tehnika naših ofenzivaca) od strane ofenzivnih veznih igrača (Sneijder,Palacio...) ključna.

Kao i u 4-2-3-1 i ovdje problem može biti igra protivnika preko krila (preuska formacija) pogotovo ako imaju ofenzivne bekove,ali u ovakvoj se formaciji to ipak lakše pokriva zbog ta 3 igrača u vezi koji bi trebali moći pokriti većinu tog slobodnog prostora koji se otvori sa strane.

Ovu formaciju smo gledali u zadnjoj utakmici protiv Rome.



Kako bi još više dobio na širini Strama je lijevo u vezu stavio Pereiru kojem to nije nova pozicija,igrao je i ranije.Ideja je bila napad preko lijeve strane i novog Rominog igrača Pirisa iz tog razloga što se i Sneijder i Cassano vole izvlačit lijevo.



Problem se naravno javio desno gdje se nije dobro zatvaralo i gdje je bio ofenzivni Balzaretti.Kada ga je Guarin zatvorio opet bi mu ostajao slobodan Florenzi u sredini za odigrati pass prema njemu.Preko te strane je i pao prvi gol.Totti je imao 1na1 sa Zanettijem,Zanetti mu nije uspio oduzeti loptu niti ga blokirati kod centrašuta i Florenzi je zabio za vodstvo Rome 1-0.Nejasno mi je zašto Gargano nije pomogao da se zatvori ta desna strana,ali i to je vjerojatno većim dijelom zbog neuigranosti i s vremenom će doći na svoje.



Napomena:Formaciju sam posložio u po meni idealnu postavu.Imamo tu i dosta dobrih zamjena za svaku poziciju za razliku od 4-2-3-1 gdje fali još koje brže krilo.

Komentari i vaša razmišljanja poželjni!
__________________
Ci sono sempre stato, in qualsiasi situazione, sono stato lě a sostenerla fino alla fine, con il cuore, la mente, con la voglia di dimostrare a tutti che non siamo morti!


SiamoNoi is offline   Reply With Quote