PDA

View Full Version : Regionalna liga počinje 2011?


dera
07-04-2009, 13:50
<table class="tah12px" align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="342"><tbody><tr><td class="okvir10"><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="342"><tbody><tr><td class="padding5pxl">U posljednje vrijeme u susjednim zemljama kao nikad do sada se špekulira i govori o pokretanju regionalne lige. </td> </tr> </tbody></table> </td> </tr> <tr> <td height="10">http://sportin.ba/SlikeSite/pixel.gif</td> </tr> <tr> <td> Regionalna liga, da ili ne? Mnogi se pitaju, koliko bi to bio pametan potez i da li bi donio nešto novo, nešto bolje,nešto što bi vratilo publiku na stadione, ovih se dana pitaju proslavljeni asovi, čelnici saveza i sportski novinari iz regiona....


Struje oko formiranja ove lige dolaze iz Srbije gdje su svi ozbiljno zagrijani za formiranje ovakvog takmičenja.
Bivši šampion Evrope Crvena Zvezda grca u milionskim dugovima i nalazi se pred bankrotom, veliki stadioni kao što su Marakana i JNA su vrlo često prazni osim kada se igra derbi između Zvezde i Partizana, sve ovo je natejralo čelnike tih klubova a i sportske radnike u susjednoj nam Srbiji da pronađu riješenje problema a kao jedino riješenje za sada se vidi Regionalna liga.

Gostujući u emijisi televijize RTS Darko Gruber tajnk Partizana iznio je svoje mišljenje o ovom takmčenju, čak šta više otišao je toliko daleko da ima sveobuhvatni plan o formiranju, formatu takmičenjima, navijačima i nagradnim fondovima.
Osim timova iz bivše Yugoslavije po njegovim riječima nastupali bi i timovi iz Austrije i Mađarske po formatu 4 tima u 4 grupe, u početku bi nastupali samo timovi sa pozivnicom.

Ako se ispuni uvjet da format natjecanja ne ugrožava nacionalna prvenstva niti nastupe u Europi, onda Uefa ne bi sigurno imala ništa protiv. Klub bi dobivao financijsku nagradu za svaka tri ili jedan bod, ali bi se izdvajao i novac solidarnosti za pomoć svim nogometnim savezima. Pobjednik bi dobio i milijun eura, izjavio je Gruber.

Za sada je sve u domeni ideje. Službeni kontakt bi trebao biti iniciran od strane domaćih Saveza. Prije toga bi klubovi trebali sastaviti neki koncept i nogometni, ali i marketinški. S tim bi trebali u izaći u javnost. Tu je i Uefa koja je na vrhu svega. Ukoliko ne bi bila ugrožena nacionalna prvenstva, kupovi i euro natjecanja, ne bi smjelo biti crvene lampice.

Klubovi bi finansijski bili mnogo jači....

Logično je da bi ovako jaka liga koja bi imala 43 milijuna gledatelja privukla pozornost sponzora, ali i velikih europskih klubova koji bi se zainteresirali za naše igrače. To je jedan dodatni motiv više, kaže Darko Gruber.

I Darko Pančev je mišljenja da je Regionalna liga spas za klubove iz regiona

Natjecanje bi funkcioniralo kao što funkcionira i regionalna košarkaška liga. Bez obzira na to što bi bilo problema s navijačima na početku, mislim da bi se to riješilo. Neki navijači ne bi išli na gostovanja na početku, a nakon nekoliko godina bi se i navijači naviknuli. Sličnih problema s navijačima ima i u uglednim ligama, a smatram da je to jedino rješenje za povećanje kvalitete nogometa na ovim prostorima, kaže legendarni igrač Crvene Zvezde.

Hrvati su ipak bili odmjereni u svojim izjavama te nisu željeli mnogo prenapuhavati situaciju oko regionalne lige, Igor Štimac misli da je još prerano za takvo nešto a istog je mišljenja i selektor hrvatske nogometne reprezentacije Slaven Bilić....

Svi u primislima ove ideje vidimo neke pozitivne strane ove ideje: šire tržište, financijsku dobit i slično. No, to je puno šire. Treba napraviti elaborat, prognozu i ukupnu analizu. Treba se upitati što bi ona donijela onima koji bi bili unutra, a što je s onima koji ne bi bili u toj ligi. Što je s tim klubovima? Prerano je uopće govoriti o tome. Nogometni savezi trebaju napraviti prvi korak, stoji u izjavi Igora štimca.

Ekonomski bi ta liga značila mnogo za klubove, tržište je veće i bilo bi zanimljivije za sponzore. Liga bi, naravno, bila jača. No, mislim da je prerano, treba proći vremena da se zaliječe rane od rata, kaže Slaven Bilić.

Mnogo je špekulacija i mnogo neriješenih stvari ali usitinu svi se slažu u jednom, a to je da bi kvalitet nogometa bio mnogo bolji i da bi finansijski ova liga mnogo pomogla klubovima koji bi se natjecali u njoj.
Bilo bi lijepo čuti i mišljenje naših asova, jer ipak su naši timovi ne tako davno bili među najboljima u bivšoj Yugoslaviji a sada su samo prosječne ekipe.

Ruku na srce lige susjednih nam zemalja su mnogo kvalitetnije od naše.

Ali sjetimo se samo koliko je igrača iz Bosne i Hercegovine u svojim klubovima haralo bivšom Yugoslavijom, nabrojat ćemo samo neke: Sušić, Kovačević, Tuce, Bajević, Marić,Halilhodžić, Šećerbegović, Hukić, Omerović, Peleš, Radulović, Nikić, Baždarević,Šabanadžović, Pašić, Ferhatović, Musemić su samo neka od imena koja će biti vječno upisana u historiju BH ali i ex Yu nogometa...

Sigurno je da timovi u kojima su igrali nabrojani velikani zaslužuju ponovo zaigrati u ako ništa u bar sličnom formatu takmičenja i pružiti šansu nekim novim klincima, nekim novim Sušićima, Marićima, Pašićima istrčati na terene Poljuda, Marakane, Maksimira</td></tr></tbody></table>

sportin.ba

filip.sk
09-02-2010, 19:27
Zasto niko nije komentirao nista o ovom temu? Meni ovo se vidi ko fenomenalna ideja, za sve klubove.... nije toliko vazno tko ce pobjediti, vec da ce ova privuci veliki broj navijaca, sponzora, pare, i normalno poveke ekipe u LP...

evo danas sam procitao koa se pretsjedatele na fudbalske federacije od EX-YU prostora se dogovorile da se sostanu u Ljubljanu negjde na sredina na fevruari... i da ce mozda biti postavljeno i pitanje za formiranje na ovakvu ligu....

Balotelli#45
09-02-2010, 19:40
sjajna ideja kad moze kosarka zasto nemoze i fudbal ovo bi stvarno mnogo opopularizovalo balkanski fudbal

Grujinho
09-02-2010, 19:46
Ovo je jedina realna šansa da se kvaliteta klubskog nogometa na području bivše jugoslavije podigne....

Težko da bi došli na razinu kakva je bila za vrijeme SFRJ, ali sigurno bi se sve skupa podiglo za koji nivo...stadioni bi bili puniji nego sada, sponzori bi više ulagali, pošto bi klub njihovo ime promovirao ne samo u svojoj zemlji pred 500 gledalaca nego po cijelom balkanu, a i stadioni bi bili bolje posječeni, dakle više ljudi bi došlo i ovo je još jedan razlog više da se sponzori odluče da podpišu ugovor sa klubom... a naravno svime time, sa financijske strane klubovi bi se podigli, a uz to dođe bolja infrastruktura, više buđeta za transfere, klubovi bi postali vrlo interesantni i za igrače iz nogometno razvijenih država (italije, engleske....)

Jedino što daje blokadu ovom projektu je obezbeđenje....mislim da bi se uvijek našle neke budale nema veze dali su to Grobari, BBB, Torcida, Horde Zla, Manijaci, Delije, koji bi bili spremni da počine neko zlo...



Jeste, za košarku lijepo funkcioniše, ali košarka nije blizu nogometu, barem kad pričamo o rivalstvu među klobovima...


Zamislite kako bi bilo da dođe Dinamo ili Hajduk u Beograd ili obrnuto...Sasvim druga stvar je kad dođe Cibona...sječamo se svi, kakve su zajebancije bile na onoj utakmici Zvezda : Croatia malo prije nego što je jugoslavija se raspala...

Ja želim od svega srca da se barem da šansu ovakvoj ligi, jer to bi bilo odlično za nogomet prije svega, ali ljudi koji bi bili odgovorni za organizaciju nečeg takvog bi trebali budno paziti prije svega na obezbeđenje na stadionima i u samom gradu (kad dolazi rival u goste) itd itd...

filip.sk
09-02-2010, 19:51
O tome se i svi boje, jedino to je do sada bilo pricina sto nije pocelo ovo... stvarno tazno da zaradi takve stvari ne pocne jedna vakva fenomenalna ideja... pa nisu fudbaleri krivi sto se dogadjalo to prije 10-15-20 godina :S

ivan019
09-02-2010, 19:59
sa dobrim i organizovanim obebedjenjem i organizacijom uopste sve je moguce, pa tako da i ovaj projekat zivne

CurvaNord69
09-02-2010, 21:38
Ne bih rekao da je moguce gostujuce navijace s osiguranjem, i grobare su vodili milion drotova pa je opet bio belaj.
A ako vec bude ovo ja bi vise volio 32ekipe kup natjecanje a ne liga.

filip.sk
09-02-2010, 21:40
Nemoze biti 32 ekipi poradi to sto nemogu toliko ekipe da nadju pare za putovanja itd... 10-12 bi bio odlicno :D

CurvaNord69
09-02-2010, 21:45
KUP FILIPE KUP
to ti je ono kad se igraju 2 utakmice na nokaut ovo ono?

Zlajo
09-02-2010, 22:03
Ako ovo zaživi očekujemo nove balkanske ratove (naravno navijačke)... nismo mi još spremni za ovo, možda za jedno 30-40 godina!

filip.sk
09-02-2010, 22:41
Ma to je segde, neka ih bude.... u italiji svako derbi je takvo :D

hulle
09-02-2010, 23:16
ma nista od ovog

Huska
09-02-2010, 23:59
bilo bi lijepo normalno...al od ovog realno nema nista...barem za sada

Enfant Terrible
10-02-2010, 00:22
Vi ljudi zaboravljate da je rat počeo upravo na fudbalskoj utakmici (Dinamo- Zvezda). Ja ne podržavam ovu ideju iz nekoliko razloga, a to su prvenstveno:

- Neredi. Ja garantujem da nema tog osiguranja na svijetu koje bi kontrolisale masu neiživljenih morona koja sebe vole nazivati navijačima- huliganima (velika čast izuzetcima). Još uvijek je osjetljivo da se sastaju neke skupine i to bio totalni haos.

- Nejednakost među klubovima. Za klubove tipa Dinamo, Zvezda, Partizan, Hajduk pa čak i Vojvodina nema zime, oni će se boriti za pozicije koje vode u Euro kupove, ali šta je sa Sarajevom, Željom, Zrinjskim, i ostalim klubovima iz CG, Makedonije, Kosova (a i sami problem Kosova bi mogao biti politički problem u sportu)? Dinamo& Co imaju dosta jača finansijska sredstva i igrački kadar i gotovo sve bi otišlo njima, dok ostalim klubovima to ne bi pravilo veću razliku.

Ideja o ovakvom projektu bi mogla zaživiti u periodu kada se smire nacionalne tenzije i kada se situacija u klubovima iz svih zemalja dovede u red.

hulle
10-02-2010, 00:23
ma samo bi se dinamo i partizan borili za prvaka hehe

CurvaNord69
10-02-2010, 00:56
Zato ja kazem bolje kup, koji ne bi ovisio o nastupu u europi a opet ima to nesto :D

filip.sk
10-02-2010, 01:03
Ne ja mislim da nece biti koa jedina liga, domasnih prvenstva cu postoje, ali ovo ce biti kao balkansko prvenstvo... :D

hulle
10-02-2010, 01:07
kad bi se vec krenulo u to onda bi se trebalo dogovoriti s uefa

prvak ide direktno u ligu prvaka a 2. 3. i 4. igraju baraz za LP i naravno da ekipe koje igraju ovu ligu budu oslobodjene domaceg prvenstva

CurvaNord69
10-02-2010, 01:08
Ne bi bas direktno al eto, spoje se koeficijenti, 2 u 3. pretkolo, i jos 2 u 1. i 2 u kup uefa
Ono ne bi toliko bas porasto 1000% kvalitet, al opet jel isto igrat dinamu u HNL gdje je uvijek 80% gledatelja na njegovoj strani il negdje gdje gori sve :D

hulle
10-02-2010, 01:36
pa dobro vidi ak npr budu

slo, hrv, bos. srb i cg...et mak necemo racunati
moras imati bar 4 mjesta za lp...jbg onda im je bolje igrati domace prvenstvo

filip.sk
10-02-2010, 01:49
pa dobro vidi ak npr budu

slo, hrv, bos. srb i cg...et mak necemo racunati
moras imati bar 4 mjesta za lp...jbg onda im je bolje igrati domace prvenstvo

Zasto makedonci ne???????:mad::mad::mad::mad::mad:

hulle
10-02-2010, 01:50
pa ono vi se ionako niste mijesali hahahhahaa

filip.sk
10-02-2010, 02:29
Za sta nismo se mjesali? I mi cemo igrati u ovom ligu(ako jedan dan bude) a ako mislis na one konflikte onda si u pravo da nismo se mesali :D

Guro
10-02-2010, 10:51
meni se ova ideja svidja mnogo...i sto se mene tice moze sjutra da krenu sa ovim projektom....naravno u pocetku treba paziti kako i sto raditi sa navijacima...ali isto tako treba prije samog starta krenuti sa nekom kampanjom...i sve to priblizit inavijacima, a ne samo jedan dan reci krece jadranska liga..i prvi mec partizan-hajduk :)
sve se to mzoe organizovati bez problema, mislim da se svijest dosta izmijenila tako da uz neko dobro obezbijedjenje navijackih grupa, i u pocetku uz ogromne kazne klubovima u slucaju pogrdnih i uvrijedljivih skandiranja navijaca...to ce sigurno biti djecije bolesti takvog projekta, ali mislim da fudbal na ovim prostorima nema nikakvu buducnost bez tako necega.

hulle
10-02-2010, 11:02
ma napocetku zabraniti putovanje navijaca u drugu drzavu

Huska
10-02-2010, 13:17
i onda dodju oni iz BL umjesto grobara ili delija u sarajevo i eto belaja...lahko je to vama crnogorcima i hrvatima sve napravit al problem je kod nas...jer mi sami izmedju sebe ratujemo(tu na "navijace" mislim) a kamoli kad dodje grupa njih iz BG ili ZG...tako dok se kod nas stanje ne normalizuje od toga nema nista jer nema tog osiguranja koji bi ove nase konjine zaustavio :D

ivan019
10-02-2010, 13:19
chuck norris :D

dera
05-04-2010, 21:30
Darko Pančev: "Ne trebaju nam Hrvati i Slovenci za regionalnu ligu" Nekadašnji veliki makedonski napadač Darko Pančev zagovornik je organiziranja regionalne lige u nogometu. Kaže da ona može funkcionirati i bez Hrvata i Slovenaca.
http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/100405091.jpg


"Ukoliko se udružimo, sve je moguće. Treba gledati prema naprijed i reći zbogom mržnji. Mogao bi se preslikati model iz regionalne košarkaške lige, ali da se uključi i Makedonija", prenose srpski mediji izjavu Pančeva za Sport.

Bivši napadač Vardara, Crvene Zvezde, Intera, Leipziga, Fortune iz Düsseldorfa i Siona smatra da bi na utakmice u regionalnoj ligi dolazilo najmanje 10.000 gledatelja.

"Ukoliko, naprimjer, Hrvati i Slovenci ne žele igrati u regionalnoj ligi, blizu su nam Bugari i Mađari. Što prije se udružimo, to bolje", dodao je Pančev.(sarajevo-x)

---------- Post added at 21:30 ---------- Previous post was at 21:30 ----------

Darko Pančev: "Ne trebaju nam Hrvati i Slovenci za regionalnu ligu" Nekadašnji veliki makedonski napadač Darko Pančev zagovornik je organiziranja regionalne lige u nogometu. Kaže da ona može funkcionirati i bez Hrvata i Slovenaca.
http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/100405091.jpg


"Ukoliko se udružimo, sve je moguće. Treba gledati prema naprijed i reći zbogom mržnji. Mogao bi se preslikati model iz regionalne košarkaške lige, ali da se uključi i Makedonija", prenose srpski mediji izjavu Pančeva za Sport.

Bivši napadač Vardara, Crvene Zvezde, Intera, Leipziga, Fortune iz Düsseldorfa i Siona smatra da bi na utakmice u regionalnoj ligi dolazilo najmanje 10.000 gledatelja.

"Ukoliko, naprimjer, Hrvati i Slovenci ne žele igrati u regionalnoj ligi, blizu su nam Bugari i Mađari. Što prije se udružimo, to bolje", dodao je Pančev.(sarajevo-x)

Huska
05-04-2010, 21:50
koga briga za ovu njihovu ligu svedno nema hajra od nje...nego vidi dresa u cojka :cool:

ivan019
05-04-2010, 21:54
liga je odlicna ideja

dera
05-04-2010, 21:59
huska, obicno ne stavljam slike, ali ovu sam morao heh

Ado525INTER
06-04-2010, 00:49
nemam nisa protiv ujedinjenaj nikad nisam djelio ljude po vjeri ipak svi smo ljudi kratkog vjeka da bi se svadjali stojimo u mjestu zato zivimo zivot je jebeno kratak bitno je kakav je ko u dusi kakvo srce ima i ne sudi nikom po vjeri to su najveci nevjernici ..Al BiH fudbal je u k....u debelom nema od njega hljeba Sjecam se ne tako davno prijateljska tekma u Sarajevu igraju Zeljo Partizan 0-6 daj ba sta cemo vise pricat to je bilo pre mozda neki 8-10 godina jest davno a sad bi blo i vise To je sramota BIH fudbal ugasit novce usmjerit kakve firme da ljudi rade da nahrane porodice a od fydbala u BIH umro je on davno ja to i ne pratim vise ..pozz

dera
06-04-2010, 01:05
da se skroz ugasi, i nisam bas za, gdje bi bio nas najskuplji igrac, Dzeko sada, klackao se? :D

filip.sk
06-04-2010, 09:27
nemam nisa protiv ujedinjenaj nikad nisam djelio ljude po vjeri ipak svi smo ljudi kratkog vjeka da bi se svadjali stojimo u mjestu zato zivimo zivot je jebeno kratak bitno je kakav je ko u dusi kakvo srce ima i ne sudi nikom po vjeri to su najveci nevjernici ..Al BiH fudbal je u k....u debelom nema od njega hljeba Sjecam se ne tako davno prijateljska tekma u Sarajevu igraju Zeljo Partizan 0-6 daj ba sta cemo vise pricat to je bilo pre mozda neki 8-10 godina jest davno a sad bi blo i vise To je sramota BIH fudbal ugasit novce usmjerit kakve firme da ljudi rade da nahrane porodice a od fydbala u BIH umro je on davno ja to i ne pratim vise ..pozz

Ne misle svi tako, uvek se nadje jedan budala, i odma i drugi, i onda prosta raja ide po njih....

LiGad
06-04-2010, 13:56
ado ..ali veca je sramota ako ugasimo ligu, ne znam da ima vise i jedna drzava u Evropi da je nema

Il Mago
06-04-2010, 14:03
Po meni nasa liga je dosta napredovala i uopste nije sve tako crno kao sto ti ado mislis i siguran sam da se tih 0:6 ne bi ponovilo...ove sezone nema toliko namjestanja,gosti uzimaju sve vise bodova,a i sudjenje je kolko tolko bolje.isto mislim da bi ova regionalna liga bila spas ne samo za nasu ligu nego i za sve ostale na prostoru bivse Juge.