PDA

View Full Version : Zemlotles


dera
31-03-2009, 17:34
Jucer popodne i jutros oko 4h desio se zemljotres u Sarajevu.

To pisem licno jer sam ga osjetio, tako da se ne ljutite sto ne neprofesionalno.

Jucer je trajao 5-10sec i mogao ga je svako osjetiti ali jutros je 90% stanovnistva probudilo se iz sna. Trajao je 20-30sec i dosta je bio jak.

Neki su ustali i planirali sta dalje, dok sam ja bio u medju polozaju i cim je stao, ja sam opet nastavio :).

Evo malo vise o tome: profesionalno :D

- Prema izvještajima Operativnog centra Civilne zaštite KS-a, nema većih šteta, kazao je Kovač, dodajući da je moguće da je bilo manjih materijalnih šteta.

Magnituda potresa u hipocentru iznosila je 3,8 Richtera, a intenzitet u epicentru je bio šest stepeni Merkalijeve skale. Kovač kaže da većina građevina na području Kantona Sarajevo može podnijeti potrese jačine do sedam stepeni Merkalijeve skale.

U slučaju učestalosti potresa, Kovač preporučuje građanima koji žive u višespratnicama da se trebaju stacionirati u unutrašnjosti prostorija te da ne koriste liftove zbog opasnosti od nestanka električne energije. (bil mogo)

- Zemljotres je nepredvidiva situacija, a najveći neprijatelj čovjeku je panika. Tu čovjek mora biti priseban, upozorio je on, poručivši građanima da u slučaju učestalosti potresa slijede uputstva koja će Civilna zaštita izdati putem sredstava javnog informiranja.

Naime, u Sarajevu se jučer u 15.27 sati osjetio nešto slabiji zemljotres kojem je magnituda potresa iznosila 3,3 Richtera i pet stepeni prema Merkalijevoj skali.


Zbog zemljotresa koji se desio rano jutros u 3.47 sati došlo je do ispada na oko 30 transformatorskih stanica u Kantonu Sarajevu (Širokača, Ciglane, Skenderija, Velešići, Grbavica, Hrasno, Čengić Vila, Dobrinja, Jošanica...).

Zemljotres je prouzrokovao i požar u transformatorskoj stanici u Azićima, pa su bez električne energije ostali Stup, Otes, Ilidža i Rajlovac, saopštila je Elektroprivreda BiH.

Kvarovi se postepeno otklanjaju i normalizira se napajanje električnom energijom u svim općinama Kantona Sarajevo.

na području planine Ozren

Mauro7
31-03-2009, 17:44
joj dera nemoj o zemljotresima ej, neću reč da imam fobije od njih jer hvala Bogu nisam ih puno doživio a ove što jesam nisu bili jaki, ali mrzim taj osjećaj, gadi mi se i uplašim se malo, vrli ružan osjećaj :worried:

Enfant Terrible
31-03-2009, 18:05
Kod mene je sinoć katastrofalno bilo.Ako mogu tako reći,meni je zemljotres jedina fobija budući da je to jedna od rijetkih (ako ne i jedina) elementarna nepogoda gdje ljudski faktor ne može ništa učiniti.Šutao managera sinoć,krenuo da spavam,kad se to počelo tresti ljudi moji,ormari,kreveti,stolovi...bio sam pa nestao.A da ni ne pominjem da je juče bilo 6 zemljotresa na području Sarajeva,od kojih su dva bila jača-popodnevni 5 po merkaliju,i jutarnji 6 po merkaliju na epicentru.

CurvaNord69
31-03-2009, 18:45
Ma mene NISTA tako nemoze probudit iz sna, ni bomba (Desavalo se) ni nista :D , jedino ako se zgrada srusi.
A neznam ne bojim se tolko zemljotresa, jer znam da nikad nisam imao stetu od njih, ima i gorih stvari, al svak ima svoje

Balotelli#45
31-03-2009, 18:59
ovde kod mene je bio pre jedno 5-6 godine neki onako srednji al nisam se uopste plasio od toga ja jedino fobiju od visine imam

Mauro7
31-03-2009, 19:05
Ma mene NISTA tako nemoze probudit iz sna, ni bomba (Desavalo se) ni nista :D , jedino ako se zgrada srusi.
A neznam ne bojim se tolko zemljotresa, jer znam da nikad nisam imao stetu od njih, ima i gorih stvari, al svak ima svoje

:rolleyes: :vfunny: tako je i za mene, jednom se sjećam neka provala u jednom dućanu bila preko puta kuće i ''navodno'' super glasam alarm, jer stara mi pričala sljedeće jutro kao pa kako nisi čuo full glasan alarm ovo ono, pa jednom kao grom udario dosta ''blizu'' i kao pa kako nisu čuo nočas i tako uglavnom čude mi se kako se ne probudim :eek: :vfunny: aaahahah vidim i curva tako ''dobro'' spava

manjact
31-03-2009, 20:18
Ma mene NISTA tako nemoze probudit iz sna, ni bomba (Desavalo se) ni nista :D , jedino ako se zgrada srusi.
A neznam ne bojim se tolko zemljotresa, jer znam da nikad nisam imao stetu od njih, ima i gorih stvari, al svak ima svoje
a da se zgrada srusi vjerovatno se ne bi ni probudio,ne daj boze

CurvaNord69
31-03-2009, 20:23
A i ti me hoces mrtvog vidit :(

manjact
31-03-2009, 21:36
mali jesi ti puka:confused::confused::confused:

dera
31-03-2009, 21:46
...bio sam pa nestao

Ma mene NISTA tako nemoze probudit iz sna, ni bomba (Desavalo se) ni nista :D , jedino ako se zgrada srusi.
A neznam ne bojim se tolko zemljotresa, jer znam da nikad nisam imao stetu od njih, ima i gorih stvari, al svak ima svoje
mislio sam i ja, sta je to - samo odes u hodnik i sakrijes se ispod neceg, ali kad se to desava zanimljivo je da vecina ljudi ostane ukocena, to je nevjerovatno - kao da pauziras nesto lol (vjerovatno zato sto se to rijetko desava, ali ovo je zabrinjavajuce, u roku od 12h dva jaca zemljotresa, da ne spominjem te manje sto je zlatan naveo - ja slabo znam geo sarajeva ali sam cuo da je na ovom mjestu nekad bio "nikad neizbijeni" vulko-hulko-trade :)

sreca, iza sna, nisam znao ni sta se desava, dok sam skontao vec je stao, tako da se nisam toliko ni prepao

---------- Post added at 19:46 ---------- Previous post was at 19:43 ----------

evo dok sam ja kucao, unio se, nisam ni osjetio
kaze mi buraz, jesi osjetio malo se zatreslo hahahah

Ajmo, ko ce mene i Zlatana ugostiti ako bude evakuacija :D - nagrada mini mod :)

manjact
31-03-2009, 21:47
a sto je to kod vas svako malo :) kod nas nije odavno :)

Enfant Terrible
31-03-2009, 21:48
mislio sam i ja, sta je to - samo odes u hodnik i sakrijes se ispod neceg, ali kad se to desava zanimljivo je da vecina ljudi ostane ukocena, to je nevjerovatno - kao da pauziras nesto lol (vjerovatno zato sto se to rijetko desava, ali ovo je zabrinjavajuce, u roku od 12h dva jaca zemljotresa, da ne spominjem te manje sto je zlatan naveo - ja slabo znam geo sarajeva ali sam cuo da je na ovom mjestu nekad bio "nikad neizbijeni" vulko-hulko-trade :)

sreca, iza sna, nisam znao ni sta se desava, dok sam skontao vec je stao, tako da se nisam toliko ni prepao

---------- Post added at 19:46 ---------- Previous post was at 19:43 ----------

evo dok sam ja kucao, unio se, nisam ni osjetio
kaze mi buraz, jesi osjetio malo se zatreslo hahahah

Ajmo, ko ce mene i Zlatana ugostiti ako bude evakuacija :D
Hahahaha,nije to valjda još jedan zatresao? :D
Ma juče je epicentar bio u Ozrenu (planina kod Sarajeva),ali to je 14KM od grada.Inaće,ovo područje nije podložno zemljotresima,pa tako se nadam da neće postati...:eek: