PDA

View Full Version : Inter - Torino


Esquivel
09-03-2014, 01:14
http://i59.tinypic.com/2vcucrm.png vs http://i58.tinypic.com/w226tk.png

09/03/14/15:00




SERIE A, 21-MAN SQUAD NAMED FOR INTER V TORINO

Goalkeepers: 1 Samir Handanovic, 30 Juan Pablo Carrizo, 12 Luca Castellazzi;

Defenders: 2 Jonathan, 4 Javier Zanetti, 6 Marco Andreolli, 14 Hugo Campagnaro, 23 Andrea Ranocchia, 33 Danilo D'Ambrosio, 35 Rolando, 55 Yuto Nagatomo;

Midfielders: 10 Mateo Kovacic, 13 Fredy Guarin, 17 Zdravko Kuzmanovic, 19 Esteban Cambiasso, 21 Saphir Taider, 88 Hernanes;

Forwards: 8 Rodrigo Palacio, 9 Mauro Icardi, 20 Ruben Botta, 22 Diego Milito.Alvarez nije 100% spreman, pretrpio je lakšu povredu.




Moguća postava za današnju utakmicu:

http://i61.tinypic.com/2ic1raw.jpg

P.S. Pobedom da proslavimo 106. rođendan kluba :miniforza:

Sile87
09-03-2014, 01:49
The Nerazzurri look to extend their unbeaten streak to five when they welcome the 'decent' club from Turin to the Meazza on Sunday…


For reasons even unknown to me I spontaneously decided to compile a list of the things I really miss.


As it turns out there are a boatload of things that I truly yearn for again. A small sample includes 19-year-old girls, shower beers, eating pizza for breakfast, lunch and dinner without gaining a pound, Nirvana and my friends.

But one thing I truly miss is Inter being good. I know it hasn't been that long since Javier Zanetti hoisted the Champions League trophy on that magical night in Madrid, but it sure seems like more than four years have elapsed.

Interisti are a different sort of breed, we all know that, so we shouldn't be surprised that our suffering is measured in dog years.

I want Inter to be good again, this is obvious, but what might not be is that the upcoming eight-game stretch before the Napoli clash could go a long way in determining the club's future success.

If the Beneamata win all of the games they're supposed to (and that's all eight of them) the fixture against the Partenopei could potentially be one that decides the race for third place.

Inter will face Torino, Atalanta, Udinese and Bologna at home, where I like their chances in every game. The Nerazzurri will hit the road to play Hellas Verona, Livorno, Sampdoria and Parma, which contains some potential potholes, but it's not exactly Murderers Row.

If Inter can take care of business against the lesser opposition that stands in its path and qualifies for the Champions League then I think we can all agree that the timeline for ascending to the top of Serie A will be pushed forward a few years.

This might be uncomfortably idealistic for some of you and I'm not saying this is a slam dunk by any means, but it's certainly a plausible scenario.

So why the sudden burst of optimism? I can't peg it on winter making way for spring and all the hope and expectation that comes with it as there is still five-foot snowbanks on my street.

I like the way the midfield has been clicking since Hernanes' arrival while Walter Samuel has been a horse since his insertion into the starting lineup and Mauro Icardi has the potential to give the squad a real shot in the arm upfront.

What I really, really miss though is seeing grass. It's been a brutal winter and it's snowed at least one day in the last five months. The calendar now reads March so spring is coming but it doesn't feel that way.

I think this is a perfect metaphor for Inter's struggles this season. The Nerazzurri will get back to where they want to be, but it just seems like it's not happening fast enough.

It feels like the despair will never lift, but in this dark night will come redemption and I think it's going to happen sooner than you think.

THE VITALS

Date: Sunday, March 9

Time: 10:00 AM ET

Venue: Giuseppe Meazza

BATTLE DOSSIER

Inter Probable Starting XI: 3-5-2: Handanovic; Rolando, Ranocchia, Campagnaro; D'Ambrosio, Guarin, Cambiasso, Hernanes, Nagatomo; Palacio, Icardi

Torino Probable Starting Xi: 3-4-1-2: Padelli; Darmian, Rodriguez, Moretti; Basha, Kurtic, Vives, Farnerud; El Kaddouri; Cerci, Immobile

Unavailable For Duty: Walter Samuel is suspended for one game for an accumulation of yellow cards while Juan Jesus is also banned, but for three matches after allegedly kidney punching Alessio Romagnoli, who went down writhing in pain.

Operation Grapeshot: The objective is to kick off the spring offensive with a resounding victory before picking off all enemy armies in our path ahead of the decisive clash against Napoli.

Enemy Of The State: Ciro Immobile has been a revelation in the 2013-14 campaign, scoring a team-leading 13 goals, including eight in his last 10 games. Juventus owns half of his rights so you know he'll be eager to be a major nuisance in order to impress his handlers keeping tabs on him from the Death Star.

Fear Factor: 5: Torino is as frightening as the guy who loathes your arch-enemy just as much as you do and is still licking his wounds from a recent tussle he believes ended unjustly.

Medal of Honor: Mauro Icardi was let loose from the opening whistle against Roma and the youngster responded with a decent effort, but let's hope he can etch his name on the scoresheet and lead the home side to victory.

If Inter Wins: I will dutifully crack open the beautiful bottle of La Trappe Quadrupel that's waiting for me in the fridge.

If Torino Wins: Then I will look like a big idiot, which is cool because I have dealt with being a big idiot on two or twelve occasions.

Likely Outcome: Hernanes scores his maiden goal for the Nerazzurri, who secure a decent if not comfortable 2-0 victory. Ship it.


Zanimljiv post novinara na svom tviter profilu:-))

Biscione
09-03-2014, 15:26
OFFICIAL INTER (3-5-2): Handanovic; Rolando, Ranocchia, Campagnaro; Jonathan, Guarin, Cambiasso, Hernanes, Nagatomo; Palacio, Icardi.

Solidan sastav, još da je D'Ambrosio umjesto Johnny-ja onda bi bilo savršeno (koliko je to moguće sa ovom levatskom formacijom). Ajd valjda ćemo uspjeti pobijediti iako je Torino zajeban u kontrama (a mi tu pušimo jer smo prespori).

dera
09-03-2014, 16:52
Mi vodimo :D. Možda Palacio nije ni planirao lobovati, već dodati ali ispalo je dobro :D. Igrač utakmice do sada - Ranocchia, sada mi je drago što ga nismo prodali za mizernih €10m.

ajdin
09-03-2014, 16:56
mi jednostavno ne znamo sta cemo sa loptom :D

onaj nagatomo i kad dobro krenemo uspori i sjebe sve svojim stajanjem i nekim kvazi trzanjem protivnika xD

sto se tice gola , svi na terenu i na tribinama su kontali da ce otici u gol aut osim lopte koja je htjela u gol :P

dera
09-03-2014, 16:58
Zaboravio sam pohvaliti i Cambiassa bez kojeg smo mi skroz druga ekipa :D. Što se Guarina tiče, šta je samo lopti izgubio -_-.

Sile87
09-03-2014, 16:59
Au dera brate,odigrao je dorto poluvreme protiv Torina i drago ti sto ga nismo prodali aj nemoj molim te,a sto nije iskoristio sijaset sansi koje je dobio i brdo kikseva kojih je naoravio to nikom nista.Sto se nasih krilnih igraca ili ti bekova tice ispljuvacu ih po ko zna koji put,znaci likovi su nesposobni napraviti nesto u ofanzivi niti znaju uputiti koristan centar sut,strasno je koliko su jadni,a ti Ambrosio ces se vrlo brzo pokajati ako vec nisi.

hulle
09-03-2014, 17:02
Cambiaso igrac prvog poluvremena...

ajdin
09-03-2014, 17:58
ona taraba od nagatoma igra danilo sjedi ha ha ha

---------- Post added at 16:58 ---------- Previous post was at 16:15 ----------

stizemo viole !! :D

Sile87
09-03-2014, 18:00
Ovakvom igrom bez i jedne stvorene stopostotne sanse samo Mazzari moze biti zadovoljan,malo je reci da nas je usralo,a zivo me zanima podatak koliko je lopti izgubio Guarin,pa taj covek stvarno nije krsten.Kova mi 10 puta bolje deluje sa Hernom nego Guarin,malo je reci 10 puta...

ajdin
09-03-2014, 18:02
kovu malo ovo sve muci pa isfrustriran svaku priliku zeli da suta da zabije go da mu bude lakse :D

hulle
09-03-2014, 18:02
Drugo poluvrijeme dosta losije, ali srecom Torino nije znao to da iskoristi.

Nova 3 boda, viole kiksale, a veceras se kiksat i neko od Napoli - Roma

Mbaje zabio 2 za livorno, a Scheloto i Biabiany po gol za parmu....

dera
09-03-2014, 18:03
Opet pobjeda koja je lahko mogla da bude i na strani Torina, ništa posebno nismo pokazali. Onaj gol.. Bitan je rezultat, ali da Mazzarri danas dobije otkaz ne bih se žalio.

Koliko je lopti Icardi izgubio, niko se ne žali, jer nije Milito u pitanju :D.

Sile87
09-03-2014, 18:07
A krila kad vidim,place mi se 3 dana bez prestanka,i voleo bih ako neko moze da mi pojasni sta su Nagatomo i Dzonatan danas radili,ja stvarno koliko god da se trudim ne ide mi da provalim zbog cega oni igraju u Interu uopste a kamoli u prvih 11.

---------- Post added at 17:07 ---------- Previous post was at 17:03 ----------

Jeste dera u pravu si sto se Maura tice,ali decko ima 21 god. i mora da gresi da bi bio bolji,pa za koji kurac smo ga doveli...da nam do 28.god.sedi na klupi pa da mu onda damo sansu,Milito i onako ide na kraju sezone i ne vidim ni jedan jedini razlog zasto ne forsirati ostatak sezone Icardia,i to svaku tekmu 90 min.da vidimo koliko se u buduce moze racunati na njega i da znamo sta nam je ciniti na leto na toj poziciji.

ajdin
09-03-2014, 18:07
icardiju treba i prilike i vremena da se oslobodi a ne da bude pod pritiskom kad god igra da mora zabit go ! ne mozes to radit igracu .. treba momak minutazu i sigurnost

dera
09-03-2014, 18:12
Ne blatim ga ja, ali meni je rezultat bitan, Milito može odigrati 30 minuta bez problema i trebao je ući umjesto njega, a ne onaj peder se povlači.

ajdin
09-03-2014, 18:14
rolando je strasan .. andreoli dosta siguran obzirom da ga ne jebu ni 2 posto sa minutazom mada je zasluzio vise nego onaj crampanjaro :D

Sile87
09-03-2014, 18:22
Ne da je zasluzio nego je malo reci,forsira Kampanjara koji ima 34 god. a naklupi mu sedi svez Andreoli nasa skola i 27 god.stvarno je idiot od trenera,i sto kaze dera povlaci se ko picka.

ajdin
09-03-2014, 18:28
meanwhile 2 gola mbaya i asistencija benasija za livorno :D

vejza00
09-03-2014, 18:36
kovacic u 15-20min pokazao vise nego guarin u cijelom proljetnom dijelu prvenstva :D

emperor
09-03-2014, 18:40
Jos da imamo bekove moglo bi se igrati rasterecenije i efikasnije.. Tacnije imamo bekove (D"Ambrosio), samo sjede na klupi ili su na pozajmici (MBaye).
Kova i Hernanes ubijaju zajedno. Guarin mora na klupu, to je i vise nego ocigledno.

dera
09-03-2014, 19:10
kovacic u 15-20min pokazao vise nego guarin u cijelom proljetnom dijelu prvenstva :D
-_-

Campagnaro bi bio bolje riješenje u vezi sa Hernanesom, frajer je najprodorniji u Interu :D.

Esquivel
09-03-2014, 21:04
Kakav smo pritisak vršili na njihovu zadnju liniju. Štrašno :D

Ne baš tako loša partija, ali bitna su 3 boda. Vreme je da podignemo igru na viši nivo. Ekipa ima potencijala samo Mačak treba da posloži kockice :P (naosvajaćemo se trofeja sa Mačkom :smj:).

Sledeću utakmicu, D'Ambrosio sa leve strane a Nagatomo desno. Kovačić umesto Guarina

emperor
09-03-2014, 22:17
D'Ambrosio je fakat potreban ovoj ekipi. Ovi hadalji nisu u stanju da upute kvalitetan centarsut prema Icardiju a on je zvijer u igri glavom. Ali to je sve do taktike ako se tako moze nazvati ovo sto Walter implementira.

hulle
09-03-2014, 23:49
Ma da su u igri bili Beckham i Pirlo opet Icardi nebi dao gol. Bio je totalno odsutan sa meca, bio je tu fizicki (istina uvijek na pogresnom mjestu..) ali psihicki ko zna gdje je bio

Quaresma#7
10-03-2014, 01:33
Psihicno i sa mislima na Wandi :D

dera
10-03-2014, 13:14
https://scontent-a-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1/1920327_260354907471104_341582486_n.jpg